گوگرد کلوخه گازی

گوگرد کلوخه گازی (NIGC Sulfur)

گوگرد نام انگلیسی آن Sulphur و نافلزی به رنگ زرد کمرنگ با فرمول شیمیایی S و نهمین عنصر فراوان در جهان که تقریباً ۳ درصد جرم زمین را تشکیل می دهد، می باشد. نفت تقریبا منبع ۲۵٪ گوگرد تولیدی در دنیاست که در کنار گاز طبیعی منابع زیر زمینی مهمی برای این عنصر هستند. این ماده بسیار سبک و نرم است و هنگام ترکیب با هیدروژن بوی مشخصی شبیه بوی تخم مرغ فاسد شده دارد. شعله عنصر گوگرد به شکل آبی رنگ سوخته و بوی عجیبی هم از خود ساطع می کند. جالب است بدانید که عنصر گوگرد در آب حل نمی شود. اما در دی سولفید کربن حل می شود. برای حل کردن گوگرد اگر مقداری مایع ظرف شویی به آن اضافه شود، گوگرد هم خورده و ته نشین می گردد. گوگرد ازبین برنده کک و برای کود و کشاورزی مفید است. گوگرد عنصری مهم برای همه موجودات زنده است؛ برای نمونه می توان به حضور گوگرد در ساختار اسید آمینوها و پروتئین ها اشاره کرد. این عنصر به صورت اولیه در کودها استفاده می شود؛ ولی به صورت گسترده تر در باروت، ملیّن ها، کبریت ها و حشره کش ها نیز به کار گرفته می شود. لازم به ذکر است؛ گوگرد عنصری سمی نیست؛ اما بسیاری از مشتقات ساده گوگرد مانند دی اکسید گوگرد (SO۲) و سولفید هیدروژن سمی هستند گوگرد همچنین رسانای بسیار بد و ضعیف برای برق و دما است و اگر مالیده شود، بر اثر مالش دارای الکتریسیته منفی می گردد. در دمای ۸/۱۱۲ درجه سانتی گراد مشتعل شده و شعله آبی رنگی دارد. این نا فلز هنگام سوختن به دی اکسید گوگرد تبدیل می شود..جالب است بدانید در دوران گذشته یکی از روش های نهایی اثبات اتهام یا برائت متهمان، خوراندن آب گوگرد به آنان بوده است. چنانچه متهم بعد از خوردن گوگرد یا همان سوگند زنده می ماند، حکم به برائت وی می دادند. اصطلاح سوگند خوردن که تأکید شخص بر صحت گفته هایش است، در اصل از همین آیین گرفته شده است.کاربرد عنصر گوگرد

بیشترین مصرف گوگرد در سال های اخیر در صنایع کشاورزی و تهیه کود های فسفاتیک بوده است. این عنصر برای کنترل اسیدیته خاک و پایین آوردن ph خاک و اصلاح خاک قلیایی و آهکی کاربرد دارد
گوگرد از اجزای باروت است.
گوگرد برای جوشکاری لاستیک نیز به کار می رود.
گوگرد به عنوان ماده از بین برنده قارچ و همچنین ضدعفونی کننده و کود به کار می رود.
گوگرد برای تهیه اسید سولفوریک مورد استفاده قرار می گیرد. اسید سولفوریک با فرمول (H۲SO۴) یکی از مشتقات مهم این عنصر است و به عنوان ماده اولیه صنعتی مهمی به شمار می رود. میزان مصرف اسید سولفوریک در کشور ها، یکی از نشانه های میزان تولیدات صنعتی آنها می باشد.
کاربرد اصلی سولفوریک اسید در تولید کودهای کشاورزی است. همچنین سولفوریک اسید در پالایش نفت، تصفیه آب و استخراج مواد معدنی کاربرد دارد.
گوگرد برای ساختن چندین نوع کاغذ، ماده سفیدکننده و به عنوان عایق الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.
گوگرد در فرایند تولید کودهای فسفاتی به عنوان ماده ضد قارچ عمل می کند.
سولفات ها در کاغذ های شستشو و خشک بار نیز کاربرد دارند.
در ساخت کبریت و در آتش بازی نیز این ماده به کار گرفته می شود.
تیوسولفات آمونیوم یا سدیم به عنوان عامل ثابت کننده در عکاسی کاربرد دارد.

گوگرد، ایمنی، حمل و نگه داری و سلامت

نکته ایمنی برای کار با سولفور، شامل عدم استعمال دخانیات در هنگام استفاده می باشد و همچنین استفاده از ماسک، کفش ایمنی، روپوش، عینک مخصوص و دستکش نباید فراموش شود.حمل و نقل و نگهداشتن سولفور به علت شکستن بلورهایی آن در محیط گرم، همواره باید با احتیاط انجام گیرد. خطر آلودگی و آتش سوزی حاصل از پراکندگی ذرات گوگرد همیشه در زمان انبارداری و حمل و نقل وجود دارد. در اثر تماس با گوگرد پوست دچار سوختگی می شود. در فضای خالی بالای مخازن نگهداری این محصول به صورت مذاب، H۲S با غلظت بالایی تجمع می یابند که در صورت استنشاق یا جذب پوستی، خطرناک هستند. گوگرد به اشکال مختلف در هوا یافت می شود. سبب تحریک چشم و گلو می گردد، عملکرد نامناسب هیپوتالاموس و آسیب به سیستم عصبی و آسیب مغزی نیز در حیواناتی که در تماس با این عنصر بوده اند، دیده میشود.


اطلاعات آنالیز گوگرد کلوخه و برگه اطلاعات ایمنی گوگرد کلوخه را از طریق لینک های زیر دانلود نمایید.

دانلود آنالیز گوگرد کلوخه 

دانلود برگه اطلاعات ایمنی گوگرد کلوخه(MSDS)