پرسولفات پتاسیم

پتاسیم پرسولفات (Potassium persulfate)

پرسولفات پتاسیم یا KPS با فرمول k۲s۲o۸ کریستالی بی رنگ و شفاف است و یک اکسید کننده قوی به شمار می رود. پتاسیم پرسولفات یا همان پتاسیم پروکسیدی سولفات نوعی ترکیب معدنی جامد سفید رنگ است که به نسبت کم محلول در آب سرد بوده، ولی در آب گرم خاصیت انحلال پذیری بهتری دارد اما در استون، الکل، کربن دی سولفید قابل حل نیست. PH. آن نیز بین ۵.۵ تا ۸.۵ می باشد و به عنوان سفید کننده و اکسیدکننده استفاده می شود و می تواند به عنوان آغازگر پلیمریزاسیون مورد استفاده قرار گیرد. این ترکیب تقریباً رطوبت را جذب نمی کند، در دمای اتاق پایداری خوبی دارد، به راحتی قابل ذخیره سازی است.
روش تولید
پرسولفات پتاسیم را می توان با الکترولیز کردن محلول سرد بی سولفات پتاسیم در سولفوریک اسید و یا با اضافه کردن پتاسیم بی سولفات به محلول آمونیم پروکسی دی سولفات تهیه کرد. در صنعت، این ماده از طریق اکسیداسیون شیمیایی سولفات پتاسیم با استفاده از فلوئور تولید می شود.


کاربردهای پتاسیم پرسولفات
پرسولفات پتاسیم عمدتاً به عنوان سفید کننده و ضد عفونی کننده پارچه استفاده می شود.
پرسولفات پتاسیم که می تواند به عنوان شتاب دهنده پلیمریزاسیون در رزین های مصنوعی استفاده شود.
برای تخریب اکسیداتیو مواد مضر در استخر استفاده می شود.
در تولید اصلاح کننده نشاسته و در تولید مواد چسب و پوشش استفاده شود.
در اکسیداسیون زنجیره شاخه، الکل و اکسیداسیون هیدروکسید آروماتیک استفاده می شود.
پرسولفات پتاسیم نقش رنگ آمیزی را بازی می کند، که یکی از ترکیبات اصلی رنگ مو نیز است.
حمل و نقل و بسته بندی ماده شیمیایی پرسولفات پتاسیم (Potassium Persulfate)
این ماده در اثر تماس با مواد قابل اشتعال باعث ایجاد آتش شده و گازهای سمی مانند اکسید گوگرد تولید می کند. به همین دلیل در ظروف سر بسته و به دور از مواد جرقه زا در محلی خشک و خنک نگه داری می شود. پر سولفات پتاسیم خشک در دمای بالای ۱۰۰درجه سانتی گراد تجزیه می شود.


عوارض جانبی
این ماده سمی نیست و تماس آن با پوست یا چشم تهدیدی برای سلامتی نیست اما ورود غبار آن در چشم ممکن است باعث تحریک چشم شود برای برطرف شدن این عارضه شستشوی چشم با آب توصیه شده است. استنشاق غبار این ماده باعث تحریک سیستم و مجاری تنفسی می شود که می تواند منجر به عطسه یا سرفه شود. مصرف خوراکی بیش از اندازه این ماده باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود.


اطلاعات آنالیز پتاسیم پر سولفات و برگه اطلاعات ایمنی پتاسیم پر سولفات را می توانید از طریق لینک های زیر دانلود نمایید.

دانلود آنالیز پر سولفات پتاسیم

دانلود برگه اطلاعات ایمنی پر سولفات پتاسیم (MSDS)