هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (Hydrogen Peroxide)

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (Hydrogen Peroxide)

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H2O2) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H2O2یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بو است، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده‌ای قوی است.

به طور معمول فروش آب اکسیژنه در غلظت های بین ۳۵% تا ۶۰% انجام می شود. این ماده در بسته بندی های پلاستیکی و شیشه ای وجود دارد که شرکت مرک و سیگما آلدریچ از جمله تولید کنندگان هیدروژن پراکسید آزمایشگاهی (30%) و شرکت های پاشا ترکیه و دگوسا بلژیک از جمله تولید کنندگان آب اکسیژنه صنعتی می باشند. آب اکسیژنه به عنوان ماده سفید کننده برای کاغذ، خمیر، فیبرهای طبیعی و همچنین به عنوان یک ماده شیمیایی و دارویی صنعتی استفاده می شود این ماده محلول ضدعفونی کننده موثری برای از بین بردن باکتری ها، قارچ ها و بسیاری از ویروس ها از جمله کرونا می باشد. هیدروژن پراکسید نباید جایگزین ضدعفونی کننده دست یا شست و شوی دست شود. محلول غلیظ این ماده بر روی پوست اثر آسیبی دارد.

کاربردهای آب اکسیژنه
از آب اکسیژنه می‌توان برای شستشو و ضدعفونی جراحات سطحی استفاده نمود. در این صورت فرمول توصیه شده باید حداکثر ۵٪ باشد. تکه ای پنبه را به محلول آغشته کرده و به آرامی روی قسمت آسیب دیده بکشید.
این محلول می‌تواند جایگزین سفید کننده‌های شیمیایی باشد. برای سفید کردن لباس‌ها کافی است یک فنجان آب اکسیژنه را در ظرف آب ریخته و لباس‌ها را در آن خیس کنید.
این ماده برای از بین بردن لکه خون بسیار مؤثر و فوری است.
حذف مواد آلی و معدنی موجود در آب استخر
به عنوان درمان کردن سینوزیت و ضدعفونی کردن سینوس ها
آب اکسیژنه برای رنگ کردن موها
برای درمان مشکلات قارچی مکرر پاها و انگشتان توصیه می‌شود از محلولی به نسبت نصف آب اکسیژنه و نصف آب استفاده گردد.
استفاده از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان و دندان‌ها بسیار مؤثر و مقرون به صرفه است. البته باید مراقب بود که بلعیده نشود زیرا ممکن است تحریکات داخلی ایجاد کند. علاوه بر خواص پاک کنندگی و ضدعفونی کنندگی دهان، آب اکسیژنه می‌تواند به درمان مؤثر التهابات لثه و عفونت‌های گلو نیز کمک کند. برای رفع التهابات توصیه می‌شود از حالت خالص آن استفاده کرد اما در صورت غرغره کردن باید با نصف مقدار آب مخلوط شده و چند ثانیه بیشتر طول نکشد. اگر از آب اکسیژنه به عنوان محلول شستشوی دهان مرتب استفاده کنید متوجه خواهید شد که به مرور زمان دندان‌های شما سفیدتر از قبل شده‌است.
اب اکسیژنه برای از بین بردن لکه‌های پوستی .
۵۰ میلی لیتر آب اکسیژنه ۳٪ را در مایع ظرفشویی معمول بریزید و تأثیر فوق‌العاده آن در تمیزی ظرف‌ها را ببینید.
بسیاری از محصولات مراقبت از موها حاوی آب اکسیژنه هستند. شما هم می‌توانید در منزل محلولی آماده کنید که به درخشندگی موها کمک کند.

نکات ایمنی کار با آب اکسیژنه
کار کردن با هیدروژن پراکسید می تواند باعث تحریک چشم ها و غشای مخاطی شود. برخورد این ماده با اکثر فلزات باعث تجزیه ساختار آنها می شود. همچنین با توجه به خاصیت اشتعال زا بودن این ماده از قرار دادن این ماده در کنار مواد قابل اشتعال می بایست اجتناب کرد.
لازم به توضیح است که برای ضدعفونی سطوح ار آب اکسیژنه صنعتی و برای ضدعفونی کردن دست ها و به طور کلی تماس با پوست جانداران باید از آب اکسیژنه غذایی یا فودگرید استفاده کرد.

ویژگی‌های آب اکسیژنه


اطلاعات آنالیز هیدروژن پراکسید و برگه اطلاعات ایمنی هیدروژن پراکسید را از طریق لینک‌های زیر دانلود نمایید.

دانلود آنالیزهیدروژن پراکسید 35 درصد 

دانلود آنالیز هیدروژن پراکسید 50 درصد 

دانلود برگه اطلاعات ایمنی هیدروژن پراکسید 35 درصد(MSDS) 

دانلود برگه اطلاعات ایمنی هیدروژن پراکسید 50 درصد(MSDS)